منازل هوشمند

منازل هوشمند

برخی از مزایای خانه هوشمند در ترغیب کاربران برای استفاده نقش پررنگ و موثری دارند. اگرچه مزیت ممکن است از دید افراد مختلف تعاریف متفاوتی داشته باشد، با این وجود می توان مواردی را بیان کرد که بر سر آن ها اتفاق نظر داریم. به عنوان مثال برای برخی از افراد جنبه های اقتصادی مهم تر است. گروهی دیگر به دنبال لوکس و مدرن بودن هستند و گروهی دیگر آسایش را به همه چیز ترجیه می دهند.

این تفاوت در نگرش براساس شرایط اقتصادی، فرهنگی و حتی بازه سنی افراد ایجاد می شود. در این مقاله قصد داریم با نگاهی کلی مزایای خانه هوشمند را مورد بررسی قرار دهیم. با ما همراه باشید …

خانه هوشمند جه قابلیت هایی دارد؟
قبل از پرداختن به مزایای خانه هوشمند ابتدا به معرفی قابلیت های خانه هوشمند می پردازیم. مزایا در سایه قابلیت ها ایجاد می شوند. بنابراین آشنایی با قابلیت ها به شناخت بهتر مزایا کمک می کند. در یک خانه هوشمند اپلیکیشن موبایل رابط کاربری شما با سیستم است. به کمک این اپلیکیشن می توانید بخش های مختلف خانه هوشمند را تحت کنترل درآورید. بخش های قابل کنترل در یک خانه هوشمند عبارتند از:

کنترل هوشمند روشنایی
کنترل هوشمند لوازم برقی
کنترل هوشمند پرده و کرکره برقی
کنترل هوشمند شیرهای اصلی آب و گاز
کنترل هوشمند تجهیزات سرمایش و گرمایش
سیستم امنیتی هوشمند
سیستم پخش صوتی هوشمند
سیستم های نورپردازی هوشمند
و …
هر کدام از این قابلیت ها به نوبه خود مزیت محسوب می شوند. اما مزایای خانه هوشمند فراتر از این است.

دسترسی بی نهایت
از جمله مزایای خانه هوشمند یک خانه هوشمند نسبت به خانه های سنتی، کنترل پذیری بیشتر و دسترسی راحت تر کاربر به سیستم است. نرم افزار کاربردی تلفن همراه رابط شما با سیستم هوشمندتان است. با اتصال تلفن همراه خود به اینترنت می توانید از هر کجای دنیا خانه خود را تحت کنترل داشته باشید. علاوه بر این هنگامی که در منزل حضور دارید بدون نیاز به اینترنت و با ارتباط wifi می توانید کنترل های مورد نظرتان را انجام دهید.

مزایای خانه هوشمند، دسترسی بینهایت
زمانی که در سفر هستید می توانید حضور خود را با روشن و خاموش کردن لامپ ها شبیه سازی کنید. یا زمانی که از اداره به منزل بر می گردید، قبل از رسیدن چایساز را روشن کنید و از یک فنجان چای گرم لذت ببرید.

صرفه جویی در مصرف انرژی
صرفه جویی در مصرف انرژی امروزه به یک مطالبه عمومی تبدیل شده است. کاهش منابع انرژی و نگرانی ها نسبت به افزایش میزان گازهای گلخانه ای جو، این موضوع را حساس تر کرده است. صرفه جویی در مصرف انرژی از جمله مزایای خانه هوشمند است که افراد زیادی را به سمت این تکنولوژی سوق داده است. بیشترین میزان صرفه جویی در مصرف انرژی، با کنترل هوشمند تجهیزات سرمایش و گرمایش اتفاق می افتد.

ترموستات لمسی هوشمند گلدور
یک ترموستات هوشمند دمای خانه (یا هر مکان دیگری) را همواره در یک عدد ثابت نگه می دارد. علاوه بر این امکان تعریف برنامه زمانی نیز وجود دارد. با این وجود مدیریت شما بر روی مصرف انرژی حداکثر می شود.

آسایش و رفاه بیشتر
همه افرادی که از خانه هوشمند استفاده می کنند، اتفاق نظر دارند که آسایش و رفاه از جمله اصلی ترین مزایای خانه هوشمند است. برای درک این موضوع تصور کنید هنگامی که در رختخواب در حال استراحت هستید، متوجه روشن ماندن لامپ های پذیرایی می شوید. در یک سیستم سنتی باید لامپ را با کلید خاموش کنید. بنابراین ناگزیر به بلند شدن و ادامه داستان هستید.

در یک خانه هوشمند هرگز با چنین چالشی مواجه نمی شوید. موبایل شما همیشه در کنار شماست. موبایل خود را بردارید، وارد اپلیکیشن شوید و آیکون مربوط به لامپ پذیرایی را یکبار لمس کنید. لامپ ها خاموش شدند … حتی زمانی که در سفر هستید می توانید وضعیت لامپ ها را از طریق اپلیکیشن بررسی کنید و از خاموش بودن آن ها مطمئن شوید.

هنگامی که از سفر بر می گردید، قبل از رسیدن خود سیستم های تهویه را روشن کنید تا در برگشت از یک هوای مطبوع لذت ببرید.

مزایای خانه هوشمند در حوزه سلامت
ابزارک های هوشمند حوزه سلامت، جدیدترین تجهیزات هوشمند سازی ساختمان هستند. این ابزارک ها شامل دوربین های امنیتی، سنسورهای کنترل تردد و گجت هایی است که وضعیت سلامت افراد را کنترل می کنند. این ابزارک ها قادرند در هر لحظه وضعیت پارامترهای مهم بیمار را برای کادر درمان و یا نزدیکان فرد ارسال کنند. به این روش افراد سالمند و بیماران همواره تحت کنترل تیم پزشکی خواهند بود.

علاوه بر این به کمک خانه هوشمند می توان از شیوع ویروس کرونا و بیماری های مشابه جلوگیری کرد. در این سیستم نیازی به لمس کلیدها برای روشن و خاموش کردن لامپ نیست. هر کاربر به کمک موبایل خود می تواند لامپ ها را کنترل کند. همچنین امکان فراخوانی آسانسور با موبایل نیز وجود دارد که تجمع افراد در راهروهای ساختمان را کاهش می دهد. کنترل هوشمند درب تردد و درب پارکینگ نیز از دیگر مزایای خانه هوشمند در حوزه کنترل سلامتی به شمار می روند.

جمع بندی
مزایای خانه هوشمند متناسب با مصرف کننده می تواند متفاوت باشد. علاوه بر این به دلیل متفاوت بودن امکانات ارائه شده در پروژه های مختلف این مزایا می تواند متفاوت باشد. اما به صورت عمومی می توان چند مورد را به عنوان مزایای اصلی خانه هوشمند معرفی کرد:

دسترسی بینهایت
صرفه جویی در مصرف انرژی
آسایش و رفاه بیشتر
ارتقا سطح سلامت و بهداشت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *